O festiwalu

liscMiędzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, odbywający się pod hasłem ?Promocja przyrody i krajobrazu Europy?, jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców przyrodników, fotografów i malarzy, którym nie są obce problemy dzisiejszego świata i otaczającej nas przyrody. Festiwal odbywa się co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej.

strona1

Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej.W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.

Główną nagrodą Festiwalu jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Festiwal ma zasięg międzynarodowy: do Komisji Selekcyjnej nadsyłane są filmy z całego świata, a na czas konkursu filmowego przyjeżdżają do Łodzi realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy Festiwali filmowych z wielu krajów.

strona4

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy. Poza pokazami konkursowymi program Festiwalu wzbogacają różnorodne, oryginalne wydarzenia towarzyszące.

Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego. Warsztaty prowadzone podczas Festiwalu uczą młodzież wyrażania własnych emocji i wiedzy, prezentacji myśli poprzez różne formy wypowiedzi artystycznej: odbywają się zajęcia fotograficzne, filmowe i plastyczne. 

Patron Festiwalu ? Włodzimierz Puchalski ? urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach, na Wydziale Rolniczo ? Leśnym. Był asystentem profesora  Witolda Romera przy Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, gdzie opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Wielka pasja miłośnika przyrody w połączeniu z umiejętnościami fotografai filmowca zaowocowała znakomitymi albumami fotograficznymi i filmami przyrodniczymi. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. W 1937 roku otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zdjęcie ? Odyniec w zimie?, a premiera jego filmu przyrodniczego ?BEZKRWAWE ŁOWY? w 1939 roku była prawdziwym wydarzeniem. ?Film jakiego Polska jeszcze nie widziała? ? tak zatytułowano jedną z ówczesnych recenzji. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Puchalski związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego, podczas filmowej wyprawy na Antarktydę.

 

 

 

Festiwal belka na www