Organizator

10644402 740672242659043 3551348879025338242 n

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego jest Stowarzyszenie Film-Przyroda-Kultura. Przy tworzeniu tego wydarzenia Stowarzyszenie współpracuje z takimi partnerami jak Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, Stowarzyszenie „Łódź Filmowa", Ogród Botaniczny w Łodzi czy Galeria Zarzewska.

W ramach pozafestiwalowej działalności SFPK powstało wiele publikacji, m.in. album „Motyle i inne owady Ogrodu Botanicznego”, „Młodym Okiem”, edukacyjne kalendarze dla Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ, jak również filmów o tematyce przyrodniczo-kulturowej: ostatni to „Ostoje. Skarby przyrody Centralnej Polski. NATURA 2000” realizacja Roman Dębski. Stowarzyszenie FPK wydało ważny cykl zeszytów „Parki i ogrody Łodzi”. 

Wśród działań Stowarzyszenia wymienić warto organizowanie dużych wydarzeń plenerowych takich jak „Majówka w Ogrodzie” na terenie Ogrodu Botanicznego. W ramach imprezy odbyły się m.in.: pokazy artystyczne dzieci z sieci przedszkoli i szkół ekologicznych, zajęcia street-art dla dzieci, wycieczki z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym, koncerty pokazy sportowe i taneczne, warsztaty ceramiczne, papieru czerpanego i wiele innych atrakcji.

W ramach swojej działalności SFPK współpracowało z Ogrodem Botanicznym w Łodzi oraz Uniwersytetem Łódzkim w zakresie monitoringu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin na terenie województwa łódzkiego. W wielu działaniach Stowarzyszenie wspiera placówki dydaktyczne, szkoły. Pod egidą naszej SFPK, w ramach projektu „Edukacja Filmowa”, prowadzone były w Łodzi i Aleksandrowie Łódzkim warsztaty filmowe dla nauczycieli i uczniów. Cyklicznie prowadzone były również przyrodnicze, terenowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez członków stowarzyszenia w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.

Pomysłodawcą przeglądu filmu przyrodniczego o nagrodę Włodzimierza Puchalskiego i dyrektorem Festiwalu do 1989 roku był dr Maciej Łukowski. Dyrektorem szóstej i siódmej edycji festiwalu był Mieczysław Kuźmicki, ósmej i dziewiątej – Andrzej Traczykowski, a w latach 2002-2017 (od dziesiątej do siedemnastej edycji) Festiwalem kierowała dyrektor Katarzyna Madaj–Kozłowska. Od 2018 roku funkcję tę pełni Anna Rabiega.