Aktualności

Dobiegła końca XVI edycja MFFP im. Włodzimierza Puchalskiego


 
Jury zdecydowało też o przyznaniu nagród specjalnych dla filmów:
Wędrówki Skrzata Borówki w reżyserii Reginy Sawickiej, za film, który z lekkością łączy zabawę i naukę oraz widzów małych i dużych.
Dzikość natury w reżyserii Jana Svatosa (Republika Czeska) za emocjonalny wizualny esej, który z wielu stron obserwuje możliwość powrotu dzikich zwierząt do czeskiej przyrody. Film nie moralizuje tylko pokazuje problem z wielu stron.
- Sekretne życie drzew w reżyserii Artura i Saturniny Homan (Polska) za ciekawe, filmowe obserwacje bogatego, różnorodnego przyrodniczego życia toczącego się wokół starych drzew
 
Przyznano również:
- Nagrodę specjalną Jury i Nagrodę za dźwięk dla filmu Jezioro na morzu w reżyserii Sergeya Tsikhanovicha (Rosja)
- Nagrodę za zgodność z hasłem festiwalu dla filmu Mały alczyk, wielka sprawa w reżyserii Doroty Adamkiewicz oraz Joanny Łęskiej (Polska)
- Nagrodę dla filmu publicystyczno–reportażowego dla filmu Powrót niedźwiedzi w reżyserii Axela Gomille (Niemcy
- Nagrodę specjalną dla filmu Planeta człowiek w reżyserii Pierre-Francois Gaudry’ego
- Nagrodę za najlepsze zdjęcia im. Janusza Czecza dla filmu Cząstka Podlasia w reżyserii Pawła Jankowskiego oraz Zdzisława Folga (Polska)
- Nagrodę specjalną za najlepszy film o tematyce drzew dla filmu Zielony wszechświat w reżyserii Jana Hafta (Niemcy)
- Wyróżnienia: dla filmów Wyprawa śródziemnomorska w reżyserii Floriana Guthknetchta (Niemcy);
- Środowisko naturalne a globalne współzależności w reżyserii Marcina Wołkowicza (Polska); Pasja złota i ognia w reżyserii Pinsa Sebastiena (Belgia)
 
W czasie Festiwalu rozstrzygnięto też Młodzieżowy Konkurs Filmów Przyrodniczych. Jury nagrodziło osiem filmów:
 
I nagroda: Oko fauny (realizacja: Weronika Słomczewska)
II nagroda: Homo sapiens - człowiek rozumny? (realizacja: Aleksandra Wasilewska, Mariusz Radomski)
III nagroda: Żaby(realizacja: Maksymilian Borowiak, Kamil Janiak)
 
Nagroda specjalna jury: Krótki film o ekologii (realizacja: Uczniowie Szkoły Edukacji Przyjaznej Dziecku)
 
Wyróżnienia:
- Życie pająka (realizacja: Ania Dybała, Klaudia Zieleniewicz, Nadia Krzywania)
- Buldogi francuskie (realizacja: Monika Szczygielska, Magdalena Bądarowska)
- Wielka lipa (realizacja: Karolina Martela)
- Wiosenne przebudzenie (realizacja: Joanna Śliz, Oliwia Krakowska).
 
Festiwalowe projekcje i spotkania odbywały się m.in. w ŁDK, kinie Kinematograf, Radio Łódź Ogrodzie Botanicznym w Łodzi, ale też na zamku w Inowłodzu i Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagościły w Galerii Zarzewskiej, Galerii „Olimpijka”, Galerii 87.
 
Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Pierwszą edycję przeglądu w 1980 roku wygrała Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz za film "Raport w sprawie bobra".
Od 2002 dyrektorem Festiwalu zgodnie z decyzją Rady Programowej jest Katarzyna Madaj-Kozłowska. Przełomowym momentem w historii festiwalu był rok 2003. Wtedy to przyjął on obecną nazwę i formułę. Od tego momentu festiwal ma na celu nie tylko wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej, ale też popularyzację krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży. Festiwal współorganizuje Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura” i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.